Články .tez.cz | Weblog o internetovém marketingu, seo, copywritingu, reklamě a monetizaci

Srp/09

19

Google caffeine, už jste si jej zkusili?

Google jako reakci na nový bing a uzavření obchodu Microsoftu a Yahoo!, představuje veřejnosti upravený, nebo možná zcela nový vyhledávací algoritmus google, který je aktuálně v testovací fázi.

Google caffeine v akci

Google samozřejmě zveřejnil, kde je možné si nový vyhledávač vyzkoušet, je dle mého na velmi zajímavé doméně, která dle všeho nebyla zvolena náhodně a to především kvůli frázi “sandbox”. Některé zahraniční SEO konzultanty to vedlo k řadě spekulací o tom, zda opravdu existuje sandbox či ne, já osobně tuto otázku neřeším, proč taky. (Sandbox, je místo kam podle mnohých uklízí google weby, které se chovají zvláštně – vzniká na ně spousta nových odkazů a podobně, a tak je web umístěn na “pískoviště”, kde si bude hrát, dokud jej google nepozve zase zpět do oficiálního vyhledávání).

Jelikož mě zajímalo jak nový vyhledávač funguje, a hlavně v porovnání s tím starým, připravil jsem jednoduchý skript, který si můžete vyzkoušet i vy a porovnat si v něm výsledky z obou vyhledávačů najednou.

Google caffeine

Jak můžete vidět, při některých dotazech jsou rozdíly velmi patrné, při jiných se ovšem zdá, že jsou výsledky totožné. Psát zde však dotazy u kterých to platí nebudu, neboť google bude svůj nový caffeine doplňovat dalšími a dalšími filtry a tak budou výsledky ještě různě měněny. Zkuste tedy sami, jak na tom jsou Vaše weby v novém vyhledávání.

Caffeine a SEO

Klasická otázka, kterou v posledních měsících skloňuje spousta odborníků je zřejmá: Bude třeba upravovat web, tak aby byl web výše v novém google? Pokud Váš web nevyužívá občasných chyb, kterými vyhledávače trpí a Vaše optimalizace je postavena na dlouhodobém funkčním modelu SEO a tedy na správné informační struktuře a obsahu, nemáte se čeho bát! Pokud navíc Váš web běží již několik let a konkurence se objevila až nedávno, máte další výhodu, neboť google se snaží prosazovat staré a osvědčené weby a chránit tak sám sebe před SPAMem, kterým se musí každý den prokousávat. Jestliže chystáte nový web na nové doméně, bude poněkud těžší se prosadit, ale s postupem času to samozřejmě také půjde. Mějte ovšem na mysli, že to nebude hned!

Google vs Seznam a Bing

Otázkou je jak bude pokračovat boj mezi třemi největšími hráči v oblasti vyhledávání. Seznam díky spojení s Bingem, ukrojil Google návštěvníky, které sám ze svého prohlížeče posílal konkurenci. Nyní s Bingem, který použíá pro zahraniční vyhledávání ma Google poněkud těžší pozici k prosazování se. Uvidíme jak tenhle v boj v nadcházející době dopadne.

Pokud nechcete aby se Vás jednotlivé přelívání návštěvníků z vyhledávače do vyhledávače nějak razantněji dotklo, snažte se mít návštěvnost z vyhledávačů v rozumném vyrovnaném poměru. Nezapomínejte také na jiné zdroje návštěvnosti a budujte stále nové!

RSS Feed

Komentáře: 3 for Google caffeine, už jste si jej zkusili?

Homer | 19. Srpen 2009 at 12:48

Všechny mé weby vycházejí v obou vyhledáváních stejně. Jsem spokojen.

Ilja | 19. Srpen 2009 at 20:34

Tak jsem taky zkusil a ejhle, v tom novém hledání jsem okousek více vidět, paráda.. Ještě že tvořím SEO weby :)

Author comment by Ondřej Baar | 19. Srpen 2009 at 20:46

Gratuluji pánové, ale neusněte na vavřínech! Jak jsem se zmínil v článku, do caffeinu budou postupně přidáváný další filtry a tak se bude řazení ještě měnit. Jak moc radikálně, to teprve uvidíme.

Leave a comment!

Přidávání komentářů vyžaduje přihlášení.

<< Pozor! Bing nabourává statistiky toplist

Používejte správně copywritera >>

Tag Cloud