Články .tez.cz | Weblog o internetovém marketingu, seo, copywritingu, reklamě a monetizaci

Archive for Červen 2009

Čer/09

15

Bing! Fulltext opravdu kvalitní?

Se spuštěním “nového” fulltextového vyhledávače Bing se rozhořely diskuze na téma, jak na něj stavět SEO a zda-li to má vůbec smysl. Myslím, že tyto otázky nejsou až tak podstatné. Mě velmi zajímalo, jaký bude jeho SERP.

Logo Bing Microsoft

Logo Bing Microsoft

Bing! Bong! Kvalitní výsledky v SERPu

Bing přináší zajímavé novinky a především kvalitní výsledky – zatím. Český fulltext se zatím tváří velmi podařeně a zahraniční výsledky jsou rovněž hodně kvalitní. Já se však ptám: “Na jak dlouho?”. Samozřejmě, že nově spuštěný vyhledávač poskytuje relevantní výsledky – neboť mnoho testerů jej ladilo a výsledky dopilovávalo. Navíc není zaindexováno i přes velkou snahu vše co je možné na internetu nalézt. Není tedy otázkou jestli, ale kdy se stane Bing středem zájmu podstatné skupiny obyvatelstva a tím pádem i specialistů na SEO.

Vyplatí se Optimalizovat pro Bing?

Tak tato otázka je rovněž velmi častá v různých diskuzích webmasterů a odpověď? Samozřejmě! Každý možný zdroj návštěvnosti je potřeba! velmi mne překvapila schopnost rozlišit typ webu, kterou je Bing obdařen. Dokáže rozlišit e-shopy a uživatelské recenze, či blogy. Toto je jistě cesta jak nabídnout uživatelům obsah, který je potřeba a zároveň sám od sebe dává najevo jakým směrem se hodlá Bing ubírat.

Vhodné optimalizační techniky pro Bing

Zde bych mohl opakovat základy SEO, rád bych ale doporučil techniku, která má podle mého velký smysl pro Bing. A to motivace zákazníků k psaní uživatelských recenzí na oddělených samostatných stránkách. Tím, že dokáže Bing rozlišit klasické stránky od e-shopů,  je vhodné nenásilnou a nezávadnou formou dostat svůj obsah, také jinými kanály než přes e-shop, k uživatelům.

Zlatý věk informačně nabitých Minisites

Bing dle mého nastartuje tvorbu kvalitních, obsahových webů s originálním a hlavně informacemi nabitým obsahem. Uvidíme jak se vypořádá s praSEO a těším se až budu moci vyhodnotit všechny testy , které jsem na Bingu spustil. Dejme Microsoftu čas, protože projekt velikosti a náročnosti fulltextu, je opravdu třeba dostatečně dlouho testovat a ladit. Zároveň přeji Bingu, aby zvládl dostatečně rychle reagovat a hlavně odbourávat SPAM typu MFA webů.

No tags

Čer/09

14

Výběr vhodné formy webové prezentace

Dnešní článek bude zaměřen na všechny, kteří se chystají budovat nebo již budují své webové prezentace. Webová prezentace může mít jen několik stránek, ale může být také rozsáhlým webovým portálem. Zvolte která forma je pro Vás vhodná a na kterou budete mít dostatek času i prostředků.

Webová prezentace je základní součástí marketingové prezentace dneška, je dobré zvážit kolik jsme schopni do ní investovat a to nejen peněz, ale především času. Rád bych v tomto článku vyvrátil běžný omyl, že vytvořením webové prezentace ( koupením, naprogramováním ), máme hotovo.  Život webu začíná až po jeho doprogramování a nikdy nekončí, dokud je potřeba cokoliv prezentovat – rozumějte, dokud například firma nezkrachuje.

Způsobů prezentace je však celá řada a při prohlížení některých váhám, o jaké sdělení se tato prezentace pokouší. Né vždy je totiž dobré stavět portál či obrovskou prezentaci. Na druhou stranu se mi někdy zdá, že prezentace je jen takový doplněk a tvorba jednotlivých webů se zastavila někdy v roce 1998. Dále se pokusím rozdělit prezentace podle velikosti.

Jednostránková prezentace

Forma propagace pomocí jednostránkové prezentace, je jistě dobrou alternativou pro obory či osobnosti, kteří nepotřebují svůj obor jakkoliv představovat ani se propagovat. Taková prezentace by měla sloužit pouze informativně a to především jako místo předání kontaktních informací na samotného člověka či jiný subjekt. Je vhodná navíc spíše pro známé subjekty, které vyhledávají lidé podle jména.

Klady:

 • časová nenáročnost pro správu
 • cena

Zápory:

 • žádná přidaná hodnota
 • předání pouze kontaktních informací

Několika stránková prezentace

Do této kategorie spadají weby s nízkým počtem stránek, na kterých jsou většinou uvedeny kromě kontaktních informací, také aktuality z oboru případně další doplňující informace.  Taková prezentace je většinou vhodná pro subjekty, které mají potřebu předávat aktuální informace a případně editovat ty již předané. Zde se již většinou hodí mít redakční systém, případně webmastera, který tyto informace dokáže umístit na web.

Klady:

 • předávání aktuálních informací
 • lepší možnost zaujmout návštěvníky

Zápory:

 • vyšší časová náročnost pro správu
 • vyšší cena

Obsáhlá prezentace

Může jít o kombinaci více webových prezentací, jejichž základem je několika stránková prezentace. U takovéto prezentace je důležité zvážit, zda-li budete schopni tvořit dostatek obsahu, případně budete-li mít na kvalitního copywritera. Velmi důležité je, publikovat pravidelně! To jak často budete publikovat nové články či multimediální obsah je na Vás, pokud však nebudete schopni uveřejnit nějaký obsah alespoň jednou za měsíc, pro Vaše potřeby by mohla stačit několika stránková prezentace. Pokud se ve Vašem oboru stále něco děje, doporučuji Vám nechat si vytvořit k webové prezentaci i profesionální weblog, jako je například tento, na kterém můžete publikovat nové informace ve formě, která je dnes velmi používaná.

Klady:

 • předávání aktuálních informací
 • výborná možnost zaujmout návštěvníky a proměnit je v zákazníky
 • budování dobrého jména
 • vyšší zájem návštěvníků a zákazníků

Zápory:

 • velká časová náročnost na správu
 • vyšší cena
 • potřeba kvalitního a pravidelně publikovaného obsahu

Portálové prezentace

Do této kategorie je možné zařadit všechny webové prezentace, na kterých je denně publikováno i několik článků. Tato webová prezentace většinou poskytuje největší množství návštěvníků, které je možné proměňovat v zákazníky. Většinou již ale potřebuje i několik lidí pro tvorbu obsahu a samotnou správu. Je důležité dodržovat a pevně stanovit vnitřní politiku kvality, neboť mnoho obsahu někdy přináší problém snížených nároků na kvalitu a to již může ohrozit Vaše dobré jméno v oboru. Na druhou stranu je však obrovským zdrojem zpětné vazby a dává další možnosti monetizace, například z reklamy. Pokud je portál kvalitní Vaše dobré jméno je ještě více budováno a stáváte se špičkami v oboru. Někdy je vhodné vytvořit rovněž strategické partnerství s více lidmi či subjekty z oboru.

Klady:

 • informační hodnota = rostoucí cena budovaného portálu
 • obrovská možnost zaujmout návštěvníky a proměnit je v zákazníky
 • budování dobrého jména = špičky v oboru
 • vyšší zájem návštěvníků a zákazníků
 • řada možností další monetizace
 • zpětná vazba návštěvníků a zákazníků
 • možnost předání marketingových informací vlastnímu publiku

Zápory:

 • velká časová náročnost na správu – i několik lidí na fulltime
 • potřeba investice spousty finančních prostředků
 • nutnost kvalitního a pravidelně publikovaného obsahu
 • možné organizační problémy

Jak vidíte možností co se velikosti webové prezentace týče, je opravdu hodně. Při přípravě Vaší webové prezentace dobře zvažte zda-li budete mít dostatek času i prostředků pro danou velikost Vaší webové prezentace. Méně je totiž někdy více. Není nic horšího než vrhnout se po hlavě do obrovského projektu s minimální představou finanční a časové náročnosti a přicházet tak o obě cenné komodity.

No tags

Čer/09

12

Aby webhosting neohrozil snahy o SEO

Racky webhostingových serverů

Racky webhostingových serverů

Webhostingový trh v české republice je velmi rozsáhlý, cenovými nabídkami a různými balíčky se to jen hemží, uživatelé se však ztrácí ve většinou technicky orientovaných textech a většinou vybírají pouze podle ceny. A to je chyba!

Webhosting je dle mého názoru nejdůležitější součást Vaší webové prezentace, neboť bez něj by samotná prezentace nefungovala. Pokud myslíte svou činnost na internetu a svou propagaci opravdu vážně, skoro nejnižší položku na Vašem účtu za Vaši prezentaci nepodceňujte. Mohli by jste velmi litovat. V následujících bodech se Vám pokusím poradit co by měl nezbytně Váš webhosting splňovat a na co by jste si měli dávat dobrý pozor.

 • Dostupnost
 • Odezva (rychlost)
 • Rychlost řešení problémů
 • Odbornost a vystupování technické podpory
 • Předcházení rizik
 • Počet klientů na jednom serveru

Seznam je celkem dlouhý a co mnohé jistě zaujalo chybí v něm dle mého názoru nepodstatný údaj a to cena. Když totiž vezmete v potaz, že Vaše investice do vytvoření webové prezentace, její správa, tvorba obsahu – copywriting, SEO – optimalizace pro vyhledávače, investice do PPC či přímé reklamy je najednou jasné, že jde o velký nepoměr investice. Pokud však Váš web nebude funkční – jakékoliv další investice jako by nebyly!

Dostupností webhostingu je myšlena doba, po kterou je webhosting funkční, většinou se udává procenty. Většina hostingů udává dostupnost 99,8% ovšem otázka je, na kterém serveru, či zařízení je tato dostupnost měřena. Na normálních serverech většiny společností dochází k občasným výpadkům, které však již nemusí být do tohoto čísla vůbec promítnuty. Nechci sahat poskytovatelům webhostingu do svědomí, ale dle mých zkušeností se dostupnost u některých z nich blíží spíše hodnotě 95%.

Odezva, neboli rychlost reakce webhostingu, je doba za kterou je schopen obsloužit server požadavek klienta a to cestou přes celou internetovou síť. Na odezvu je třeba dávat si pozor při použití některého ze zahraničních hostingů. Latence – tedy doba odezvy může být velmi dlouhá a pokud se stránka webu celá nenačte do tří sekund, většina internetových uživatelů tuto stránku opustí, než se načte.

Rychlostí řešení problémů s webhostingem, je míněna doba, za jak dlouho je při problémech se serverem tento opět v provozu bez známky poškození, nebo ztráty dat. Toto je velmi důležité především u databázových serverů, neboť nekonzistence dat může způsobit obrovské problémy webové aplikace a ta nemusí jít vůbec používat. NAvíc pokud se to stane může na webové stránce být hlášení o chybě, což rozhodně uživatelé hledající informace, nebo zařízení nové ložnice, neocení.

Odbornost technické podpory je v českých firmách spíše tristní. Většinou nevyškolení pracovníci v mnohých hostingových společnostech podávají matoucí a zcestné informace. Navíc motivace podávat kvalitní informace je minimalizována, pokud je možné nabídnout jakoukoliv placenou službu, kterou firma mimo jiné poskytuje.

Předcházení rizik by mělo spočívat u webhostingových společností především clusterové pole, či zrcadlové zálohování – pokud jeden server vypadne okamžitě se zapíná druhý, který přebírá veškerou činnost. Bohužel opět toto není standard a pokud je mi známo obvyklé webhostingové balíčky toto vůbec neznají. Samozřejmě dalšími důležitými aspekty by mělo být pravidelné zálohování, vyhodnocování zátěže jednotlivých serverů a jejich optimalizace.

Počtem klientů je míněn počet webových prezentací na jednom fyzickém serveru. Bohužel se spíše šetří náklady a tak se na jeden server umisťuje více webových prezentací, než je schopen server zvládnout, navíc se většinou nevím proč nepočítá s úspěšností jednotlivých webových prezentací do budoucna a tak při rostoucí návštěvnosti dochází k více výpadkům – nejhorší je, že tento problém postihne i ostatní webové prezentace, které jsou na stejném serveru.

Největším problémem je, že při výběru webhostingu a navíc pro lajka je velmi obtížnévšechny výše uvedené faktory posoudit. Mohu Vám tak jen doporučit nechte si poradit, vyhledejte si informace o jednotlivých webhostingových programech na internetu – diskutujte s jejich uživateli a vyberte si ten, který Vám doporučí většina dle Vašich požadavků.

Webhosting musí také splňovat určité nároky na vybavení, a tedy kapacita webového prostoru opravdu není to co by Vás po ceně mělo zajímat. Většina hostingů umožňuje vytváření kvalitních webových prezentací a je i dobře zabezpečena. Pokud však nebude v provozu, ani sebelepší SEO Vás ve vyhledávačích neprosadí – ty totiž z výsledků vyhledávání odstraňují dočasně nefnkční odkazy!

Sponzorem článku je Český hosting
Tento webhosting splňuje vysoké nároky na spolehlivost a rychlost služeb.
Webhosting, domény, virtuální servery.

No tags

Peníze hýbou světem

Peníze hýbou světem

V tomto článku se zaměřím na jednu z nejtěžších a pro mnohé nejpodstatnější část Copywritingu a to jeho cena. V článku pokud je uvedena cena, jde vždy o cenu za normo stranu textu.

Ze zkušeností při psaní pro internetová i tištěná média mohu říct, že lze zadavatele tvorby textu seřadit do několika skupin.

 • Tištěná vydavatelství
 • Webová vydavatelství
 • Náhodný zájemce o text určený pro web, nebo do tisku, letáčky či podobné použití

V minulém článku o copywritingu s názvem Copywriting – Píšeme text pro webové stránky, jsem v samotném závěru zdůraznil, že na obsahu se nevyplatí šetřit. V poslední době mi však připadá, že odborný text je velmi podceňován, neboť nabídka “zkušených copywriterů studentů”, je považována mnohými za standard. Ceny kteří tito lidé požadují za své služby jsou tristní vzhledem ke kvalitě, ale na druhou stranu, člověk nezkušený v oboru, považuje texty za kvalitní a cenově příznivé vůči opravdu kvalitnímu textu, který plní účel zadavatele.

Jak copywriter určuje cenu svého textu

V této části popíši jak určuji cenu svého textu já. Je běžnou praxí určovat cenu textu obdobným způsobem. Každý je však originál a může do ceny zahrnovat další faktory, či některé věci nemusí brát v potaz vůbec. Záleží na mnoha faktorech, ale nejdůležitějšími pro mne jsou:

 • Téma ( Pro mne známé / neznámé )
 • Délka textu
 • Složitost, terminologická specifika
 • Potřeba rešerše tématu
 • Dodání podkladů
 • Cíl textu
 • Způsob prezentace ( tištěná / webová )
 • Uvedení autora ( odkazování na mne, či uvedení kontaktu )
 • Kvalita komunikace se zadavatelem
 • Stálost zákazníka

Tyto faktory jsou pro určení ceny textu pro mne důležité. Pokud píši vypravování o zážitcích, kterých jsem byl svědkem, honorování považuji spíše za bonus a možnost osobní prezentace, většinou jde o tištěné magazíny. Pokud jde o text cílený komerčně a s jasným požadavkem na efektivnost a záměr textu, je třeba dále zvážit náročnost tématu. Pokud o tématu nic nevím, nebo o něm něco vím jen okrajově, vždy požaduji dodání nějakého materiálu – text je samozřejmě nákladnější, neboť pro sepsání kvalitního textu je potřeba obětovat dostatek času přípravám – což někteří zadavatelé bohužel nechápou. Někdy je potřeba nechat si udělat rešerši tématu, což je u některých oborů velmi nákladná a časově náročná záležitost, a někdy je potřeba přečíst i několik knih, aby se člověk dostal dostatečně hluboko do tématu, aby byl schopný o něm něco napsat. Samozřejmě záleží na rozsahu a bližší specifikaci textu a hlavně požadované kvalitě a odbornosti.

Výše jsem uvedl několik faktorů ovlivňujících cenu textu v nadcházejících řádcích, bych chtěl pouze pro představu nastínit jednotlivé rozsahy cen textů. Cena je vždy rozdělena pro ( tištěné médium | webové médium ). Rozsah cen je závislý na kvalitě copywritera a jeho lingvistických schopností, jde ovšem o copywriting vyšší úrovně.

 • Obecné téma  z vlastní zkušenosti či oboru – copywriter tématu rozumí ( 400 – 750 Kč | 250 – 500 Kč )
 • Specifické téma bez potřeby rešerše s dodáním podkladů ( 500 – 900 Kč | 300 – 750 Kč )
 • Specifické téma bez potřeby rešerše bez dodání podkladů ( 750 – 1200 Kč | 500 – 900 Kč )
 • Specifické téma s potřebou hlubší rešerše ( 1000 – 2000 Kč | 750 – 1500 Kč )

Osobně dávám přednost dlouhodobé spolupráci, kdy téma o kterém mám napsat text je probíráno několikrát, případně na více normo stran textu. V tuto chvíli vždy poskytuji výraznou slevu na všechny texty, neboť se téma jednou naučím, a dále jej již znám a mohu o něm psát dlouhodoběji. Je to oboustranně výhodné.

Několik rad na závěr

Jako zadavatel napsání textu, by jste měl zvážit co od textu čekáte, a jak vysoká pro Vás bude jeho hodnota, když uvážíte, že text může být vystaven například na webu i několik desítek let, pokud nejde o nějakou aktualitu, vyplatí se investovat do kvalitního copywritingu, který Vám několikanásobně vrátí investované prostředky.

Při zadání by jste měli přesně specifikovat cíle a zaměření textu, a dodat co nejvíce podkladů, což by Vám nemělo dělat potíže, neboť o tématu toho jistě víte dost, aby jste svého copywritera nasměrovali ke správným zdrojům.

Dobrou proprietou pro práci copywritera je i předání terminologického slovníku zadavatelem – tedy fráze a klíčová slova, s kterými by měl copywriter vhodně pracovat.

Výborným podkladem pro práci je i seznam článků či vlastní texty zadavatele, který ví co chce sdělit a tématu dobře rozumí, ale s formou si neví rady. Není nic lepšího než kvalitní obsahově plný text odborníka oboru učesaný do vhodné formy kvalitním copywriterem, takový text je radost číst.

Vybírejte copywritery pokud možno s příbuzností k oboru, kterých se budou týkat Vaše texty. Není na škodu zjistit si rovněž jaké koníčky či aktivity Váš copywriter vykonává ve volném čase a zda- li nejsou příbuzné právě s Vaším tématem. Text psaný zaníceným provozovatelem určité činnosti má mnohdy velkou efektivitu při plnění zadaných cílů textového obsahu.

Pokud by jste rádi k tomuto článku něco doplnili, máte jedinečnou možnost podělit se o své názory v komentářích. V případě, že hledáte copywritera mohu Vám rovněž nabídnout spolupráci, případně Vás nasměrovat na copywritera blízkého Vašemu oboru. Neváhejte mne proto kdykoliv kontaktovat.

Poznámka pod čarou: na internetu je možné nalézt spoustu profesionálních agentur nabízejících copywriting v cenách přes 2000 i 5000 Kč, většinou jde o firmy, které  kromě copywritingu poskytují i jiné služby v oblasti internetového marketingu a SEO.  Cena je většinou takto vysoká, kvůli psaní textu více lidmi a nutností živit i organizátory, kteří tyto týmy vedou atd. Pokud je Váš rozpočet omezený rozhodně doporučuji podívat se po copywriterech na volné noze, jejichž ceny začínají na podobných částkách uvedených výše.

Nepleťte si copywritery s korektory!

S polečně s tímto článkem spouštím dočasnou akci v rámci mých služeb a to. Akce Levný Copywriting, více se dozvíte na speciální stránce o Copywritingu.

No tags

Čer/09

2

Rešerše

Rešerše je sekundární dokument obsahující soupis záznamů dokumentů (rešerše dokumentografická) nebo souhrn faktografických informací (rešerše faktografická), vybraných podle věcných a formálních hledisek odpovídajících rešeršnímu dotazu (tematika, časové vymezení, jazyk, druhy dokumentů).

No tags

Tag Cloud