Články .tez.cz | Weblog o internetovém marketingu, seo, copywritingu, reklamě a monetizaci

Archive for Březen 2009

Link Building pomocí katalogů

Link Building pomocí katalogů

Dnes bych se rád zaměřil snad na nejznámější formu link buildingu, tedy budování zpětných odkazů a to registrace do katalogů. K této činnosti jsem poněkud skeptický ale ne proto, že by to nemělo žádny efekt pro SEO, ale především kvůli kvalitě jednotlivých registrátorů do katalogu. Tento článek popíše důležité, ba nejdůležitější pravidla, které by správný registrátor měl poskytnout a zvládat a zadavatele měla zajímat.

Registrace do katalogu, dělá každý

Budete se možná divit, ale registrace do katalogů zvládne opravdu každý, z tohoto důvodu se z ní bohužel stala nepřehledná a podivná služba, bez jasných pravidel. Nemám nic proti tomu aby si děti, či začátečníci přivydělávali na této službe ostatně zvládne ji opravdu každý, ale opravdu bych ji nedoporučil využívat majitelům webových stránek před malým vstupním testem – auditem, který by si každý měl před objednávkou zkusmo s vykonavatelem projít.

Na co se zaměřit

Kdykoliv mám potřebu registraci do katalogu provést pro některý z webů, na kterých pracuji ( velmi sporadicky ) hledám opravdu kvalitní službu. Z mého pohledu se ji opravdu nevyplatí zadávat “zkušeným” registrátorům s tisíci různých katalogů v ceně za registraci do jednoho z nich okolo 1 – 2 korun. Méně je někdy více a zkušený link builder to musí nejen vědět a potvrdit, ale především zdůraznit sám od sebe. V kamenných dobách Internetu, kdy byl každý odkaz velmi důležitý jsou ty tam, dnes je třeba vhodné katalogy pečlivě vybírat a s tím by Vám měl pomoci právě “registrátor do katalogů”. Pravidlo číslo jedna si dobře zapamatujte:

Vhodný katalog je základ!

Každý dobrý registrátor do katalogů má svůj aktualizovaný a tříděný seznam katalogů do kterých registruje a samozřejmě neustále hledá další a správně všechny kategorizuje. Druhé pravidlo nejen pro registrace do katalogů tedy zní:

Tématicky příbuzné a oborové katalogy jsou prioritou.

Jistě mi dáte za pravdu, že stránky o pečivu nepotřebují jakýkoliv odkaz z katalogu zaměřeného na sportovní vozy. S tématickou příbuzností souvisí také samotná kvalita katalogu, tedy především zda je možné přidat jakýkoliv odkaz bez toho aby byl “cenzurován” / moderován. Katalogy, kde může kdokoliv zaregistrovat cokoliv trpí přemírou spamu a katalog se stává pro vyhledávače ( o lidech nemluvě ) neautoritativním a jeho odkazová síla je na pomyslné nule. Tímto trpí bohužel spousta velkých katalogů, proto neopomínejte ani pravidlo číslo tři:

Menší katalog má v mnoha případech odkazovou sílu větší než obrovský katalog.

Jelikož je katalogů velká spousta, právě registrátor do katalogů by Vám měl být schopný nabídnout spíše několik menších tématických malých katalogů než obří katalogy, plné nerelevantních kategorií a spousty odkazů. Samozřejmě neříkám, že v některých obrovských katalozích se nevyplatí být – vyplatí ale spočítáte je na prstech jedné maximálně dvou rukou zdravého člověka. Dalším pravidlem a to s číslem čtyři je:

Počet katalogů, do kterého se vyplatí web registrovat je přímo úměrný zájmu o téma Vašeho webu.

Toto pravidlo je myslím všeříkající a jen bych uvedl malý příklad. Pokud vlastníte zpravodajský web se spoustou různých témat, katalogů do kterých se vyplatí registrovat Váš web díky spoustě témat, které bude Váš web řešit je obrovská. Každé užší téma si dokonce může zasloužit registraci do katalogu zvlášť. Při vhodném členění Vašeho webu to nebude problém a návratnost investice do registrace všech témat bude rovněž obrovská. Pokud na druhou stranu vlastníte web zaměřený na úzkoprofilové téma, například výroba bot pro baletní tanečníky, počet vhodných katalogů bude velmi nízký, bude se však rovněž hodit registrace do katalogů s taneční tématikou, kde bude rovněž relevance vysoká, ale jistě cítíte ten rozdíl, řekl bych tak 3000 : 30 (počet relevantních katalogů ) ve prospěch zpravodajského serveru.

Tento článek je pouze upozorněním, že preferování kvantity před kvalitou není správnou cestou v žádném oboru a v oblasti registrace do katalogů platí rovněž.

Podotýkám, že registrace do katalogů neprovádím, ale poptávám! Pokud provádíte registrace do katalogů můžete mi nabídnout své služby. Nabídky zasílejte na jeden z kontaktů. Specializuji se na jiné formy link buildingu a zajišťuji mnohé další služby spojené s Internetovým marketingem a SEO.

No tags

Tag Cloud