Články .tez.cz | Weblog o internetovém marketingu, seo, copywritingu, reklamě a monetizaci

Srp/09

28

Indexace – sitemap.xml a robots.txt – První kroky za kvalitním SEO 1. díl

Několikrát jsem byl dotazován na to, co považuji za základ SEO – optimalizace pro vyhledávače.  Dle mého je to indexace, neboť pokud web není indexován, ve vyhledávačích se neobjeví. Co pro to udělat je obsahem dnešního článku.

Přidejte Váš web do jednotlivých vyhledávačů

Poznámka: U Seznam.cz navíc formulář pro vkládání url slouží rovněž jako informace pro obnovení obrázku – náhledu v SERPu seznamu.

Vytvořte robots.txt

Vytvořte soubor robots.txt a uložte jej do hlavní složky vaší domény (root) a nastavte práva chmod, tak aby byl přístupný pro čtení. Umístění bude tedy například: http://clanky.tez.cz/robots.txt. Do souboru vložte následující text:

User-agent: *

Allow:

Sitemap: http://clanky.tez.cz/sitemap.xml

Výše vidíte základní minimum textu v souboru robots.txt. Do tohoto souboru se toho dá napsat veliká spousta, pro další informace je nejlepší projít si nápovědy jednotlivých vyhledávačů a pro každý z nich vytvořit pravidla dle svého uvážení. Výše uvedený text však stačí pro použití na 99% webech.

Vytvořte soubor Sitemap.xml

V souboru sitemap.xml je seznam odkazů na webu, který pomáhá vyhledávacím robotům v indexaci Vašeho webu. Více informací o Sitemaps a jejich generovaní naleznete například zde: www.sitemaps.org. Do Google můžete vložit Vaši sitemap.xml přímo do webmaster tools, v něm najdete i spoustu dalších informací o Vašem webu. Využijte této možnosti, možná Vás pak překvapí rychlost indexace.

Pozor!: Sitemap je základní prvek pro indexaci vašich stránek robotem, který má díky tomu jednoduší práci – Sitemap.xml však není samospásný, a pokud V něm budou chyby, či například priorita všech stránek bude nastavena na 1 (rozsah je 0 – 1), nebude váš sitemap.xml tak účinný!

Vložte do Vašich stránek meta name=”Robots”

Podpoření indexace můžete rovněž zajistit metatagem umístěným v <head></head> všech Vašich stránek. Umístěte do něj následující text, aby jste povolili robotům jejich indexaci:

<meta name=”Robots” content=”index,follow” />

Těmito opatřeními jste podpořili indexovatelnost Vašeho webu. V příštím díle nového seriálu se dozvíte podstatné informace z oboru SEO, kterými je potřeba se zabývat.

RSS Feed

Komentáře: 10 for Indexace – sitemap.xml a robots.txt – První kroky za kvalitním SEO 1. díl

Petr | 29. Srpen 2009 at 08:46

Tak mi tak připadá, že všechny odkazy na submity vedou jen na jyxo ;)

Rival | 29. Srpen 2009 at 08:59

Všechny 4 odkazy ti vedou na Jyxo ;)

Plaváček | 29. Srpen 2009 at 09:52

je výchozí hodnotou všech vyhledávačů, čili je zbytečné ho uvádět. Meta robots má smysl pouze v případě, kdy potřebuji něco zakázat nebo omezit.

Plaváček | 29. Srpen 2009 at 09:53

Tak znovu, formulář sežral kód, tohle: meta name=”Robots” content=”index,follow – je výchozí hodnotou všech vyhledávačů.

HNT | 29. Srpen 2009 at 10:24

Ahoj, vsechny 4 odkazy na formulare pro pridani webu do vyhledavace vedou na jyxo.

Kulin | 29. Srpen 2009 at 11:47

v odkazech na formulář pro vyhledávač bing, seznam, google, jyxo, je všude odkaz jen na jyxo ;-). Zřejmě nějaká chybka.

Honz@ | 29. Srpen 2009 at 12:28

Ahoj Ondro máš tam všude jen link na jixo (”přidání do vyhledávačů”) jinak pěkný článek díky

Author comment by Ondřej Baar | 29. Srpen 2009 at 14:17

Díky všem za upozornění, linky byly nějaké rozházené wordpressem, už by mělo být vše v pořádku.

Tobě Honzo díky za pochvalu článku.

Pro plaváčka. Co se týká výchozí hodnoty Meta robots,dle mých zkušeností, mají vyhledávače větší chuť indexovat s touto nastavenou hodnotou a z mých dlouhodobých testů to také platí. Nevidím důvod tuto hodnotu nemít, ale nikoho k tomu nenutím. Dle mých zkušeností je však vhodné tento pouhý jeden řádek do hlavičky přidat, žádnou škodu neudělá!

Správná landing page / cílová stránka – za kvalitním SEO 3. díl » BO, weblog z iPhone 3G a z Firefoxu | 14. Září 2009 at 15:34

[...] Indexace – sitemap.xml a robots.txt – První kroky za kvalitním SEO 1. díl [...]

Nový seznam.cz fulltext – na soudy je brzo » BO, weblog z iPhone 3G a z Firefoxu | 23. Říjen 2009 at 14:07

[...] jednoduchá. Jak jsem psal na profesním weblogu, základem každého webu je maximální indexace (Indexace – sitemap.xml a robots.txt – První kroky za kvalitním SEO). Pakliže je indexováno pouhých několik stránek z každého webu, celý algoritmus [...]

Leave a comment!

Přidávání komentářů vyžaduje přihlášení.

<< Long tail = Dlouhý ocas

Pozor! Bing nabourává statistiky toplist >>

Tag Cloud